ponedjeljak, 11. travnja 2016.

"Od svih Božjih stvorenja samo se jedno ne može potčiniti i vezati na uzicu. To stvorenje je mačka. Kad bi se čovjek mogao križati s mačkom to bi unaprijedilo njega a unazadilo mačku."
Mark Twain - još je jedan u nizu citata o čovjekovu poimanju mačaka. Možemo se složiti ili ne ali ... 

BRITANSKA KRATKODLAKA MAČKA




Ona je mirne, uravnotežene, prijateljske, naravi što je bez sumnje čini jednom od najpopularnijih čistokrvnih mačaka i s toga idealnim kućnim ljubimcem. Britanska kratkodlaka mačka izrazito je staložena i blage naravi, a spada u umjereno aktivne. Osim što je umjereno aktivna, to je mačka koja je izuzetno spretna pa je tako i izvrstan lovac. Britanske kratkodlake mačke su mačke koje vas slijede po kući, prate svaki vaš korak, a kad sjednete smjestit će se pored vas. S obzirom na njihovu druželjubivost, otvorenost i nenametljivost izvrsno se slažu sa ostalim ljubimcima, malom djecom te sa svim članovima obitelji. Dakle, mačka za cijelu obitelj. 

Njena povijest počinje negdje u IXX st. Ova se mačja vrsta razvila iz obične kratkodlake mačke koja je živjela u Engleskoj.  
Kontroliranim križanjima, u koja su bile uključene i perzijske mačke, postignuti su današnji standardi (danas su križanja sa perzijskim mačkama zabranjena). Danas je poznata pod nadimkom “plišani medo u mačjem svijetu” zbog kratkog i gustog krzna te krupne građe. Skoro bez ikakve sumnje, jedna je od najčešćih i jedna od najsimpatičnijih katkodlakih mačaka. 

Standardi za ovu mačku su sljedeći:
TIJELO:
 srednje do veliko, građa bi trebala imati kratka mišićava leđa, široka ramena i duboka prsa.


GLAVA:
okrugla, krupna sa širokom čeljusti, mišićav vrat. Nos je širok, a prekid nosa ne bi smio biti previše naglašen. Općenito kod glave se može reći da je veća i jače su izražene te karakteristike kod mužjaka koji su i puno veći od ženki.


OČI:
krupne i okrugle.

 KRZNO:

krzno je kratko oštro, a preduga dlaka nije poželjna.





BOJE: 
britanske kratkodlake mačke javljaju se u raznim bojama od jednobojnih do višebojnih. Najčešće boje u kojima se javlja ova vrsta su plava, krem, lila i crvena. Bijela je boja  od jednobojnih i najrjeđa. Inače kod boje je važno spomenuti i to da kod jednobojnih u krznu ne smije biti niti malo bijelih dlaka svaka dlaka mora biti iste boje od korijena do vrha




Po svom temperamentu je mirna, blaga i nježna. Svjetsku je slavu stekla u brojnim reklamama za mačju hranu u kojim se pojavljuje.


Sa krznom nema posebno velike brige, jednom mjesečno je dovoljno češljanje, ali budući da se većina ovih mačaka jako voli maziti i češće češljanje nije ovoj mački strano, već naprotiv uživa i glasno prede.




Za zaključak se može reći kako je ova mačka idealan član obitelji, nije nametljiva, nema prevelike zahtjeve za prehranom i nema prevelikih zahtijeva sa krznom, pa ako želite imati živog “plišanog medu” u svom stanu onda je ova vrsta za vas. Naravno da iza ovih «suhih» i osnovnih podataka o pasmini stoji puno više toga, briga, ljubav i velika i čvrsta i uzajamna veza između naših mačaka i nas.
 


Britanska kratkodlaka mačka je izrazito otporna, zdrava te dugoživuća mačka, a njezin životni vijek otprilike je između 14 i 20 god.


Povijest Britanskih kratkodlakih mačaka seže u 19 st. 
Nastala je u Velikoj Britaniji od domaćih mačaka, koje su bile krupne i čvrste građe, te povremenog križanja sa čistokrvnim prezijskim mačkma. 1871g. pvi puta na izložbi u Crystal Palace u Londonu izložena je britanska mačka plave boje. Nakon prvog i drugog svjetskog rata britanske kratkodladke mačake ponovno su križali sa perzijskim mačkama da bi poboljšali kvalitetu i postignuli današnji standard. Danas su takva parenja strogo zabranjena.

Nema komentara:

Objavi komentar