utorak, 10. svibnja 2016.

EGIPATSKA MAU MAČKA
Egipatske mau mačke su šarene mačke srednje veličine i mišićavog tijela. Tijelo im je srednje dugo i graciozno te pokazuje razvijene mišiće. Labava koža koja leprša proteže se od boka do stražnje noge do koljena a što joj omogućava veći korak. Glava - blago zaobljena, srednje dužine, nema pune jagodice, profil pokazuje blage konture s blagim porastom od nosa do čela. Uši su srednje velike, umjereno istaknute, široke u korijenu pa se sužavaju i mogu biti čupave.
Oči: velike, bademastog oblika, uglavnom zelene boje. Rep im je srednje dug u korijenu debeo. Dlaka je sjajna i srednje dužine, vilenkasta i gusta, srebrne ili brončane boje.
Jedan od najupečatljivijih obilježja pasmine egipatski mau su njegove slučajne osebujne mrlje. Raznolikost postoji u položaju i obliku. Mrlje mogu biti velike ili male, okrugle ili duguljaste ili kombinacije istih. Oko očiju se dobiva dojam kao da ima maskaru koja počinje u kutu oka i nastavlja duž obraza.

Egipatski mau – Osobnost

Iako egipatski mau očara sve svojim izgledom, ljudi brzo odustanu od nje jer je jako temperamentna. Vole se igrati bilo čega što liči na lov, a ako ih pustite vani postat će jako dobri lovci. Egipatski mau  je inaće jako žestoka i odana pasmina. Nakon što se povežu s ljudima htjet će biti samo sa tom obitelji u kojoj i žive. Iako nisu pretjerano pričljivi, ipak će upozoriti vlasnik ako im je nešto krivo pogotovo ako se to odnosi na njihovu hranu. Njihovo glasanje je obično melodično i fino. Dok "pričaju" s ljudima vole mahati repom i proizvode razne zvukove.

Egipatski mau – Povijest

Egipatski mau je jedna od najstarijih postojećih pasmina domaćih mačaka. Postoje dokazi u obliku prikaza, slika i skulptura da je ta mačka postojala za vrijeme kulta egipatskih mački, i u toj teoriji doznajemo da je prethodnik mau je bio zapravo bio ista mačka koju su obožavali drevni Egipćani. Slika s papirusa iz 1100 godine prije Krista pokazuje Ra u obliku mačke koja odsijeca glavu zlom zmaju Apep. 1580 godine prije Krista na papirusu je zabilježen citat koji je rekla mačka: ‘ja sam mačka koja se borila u blizini Persea kada je neprijatelj uništio neb-er-tcher.
Egipatski maui su se priključili Europskim mačkama u ranim 1900 – tim. Uzgajivači i ljubitelji životinja u Italiji, Švicarskoj i Francuskoj je radio na razvoju pasmine, ali kao što se dogodilo mnogim čistokrvnim pasminama, nakon Drugog svjetskog rata je mau gotovo izumro.
U Italiji se spasilo nekoliko rijetkih preostalih primjeraka. Troubetskoy 1956. godine je emigrirao u SAD i ponio sa sobom tri maua. Po dolasku odmah je počeo promicati tu pasminu. U tome su mu pomogli ljubitelji životinja koji su htjeli sačuvati ovu rijetku i povijesno značajnu pasminu.

Maue je gotovo nemoguće dobiti iz Egipta, potrebni su kako bi mogli nastavit pariti tu životinju. Prioritet je bio uzgoj zbog temperamenta. Ipak, 1980. god. uzgajivačica Cathie Rowan je donijela 13 dodatnih maua u SAD. 1991. uzgajivač J. Davidson Len uvozi četiri više. To širenje gena je od vitalnog značenja za pasminu zbog zdravlja i dobrobiti.
Godine 1968. CFF je prvi prihvatio egipatskog maua. Uskoro ga je prihvatio CCA. 1977. god. na prvenstvima ju je prihvatio CFA . Danas, su sve glavne udruge prihvatile ovu pasminu.

Nema komentara:

Objavi komentar