ponedjeljak, 18. travnja 2016.

HAWANA BROWN

Pjesnici drevnog Sijama (današnji Tajland) izuzetno su cjenili potpuno smeđe mačke. Smatrale su se vrlo lijepim i vjerovalo se da svoje vlasnike štite od zla. Takve su mačke bile među prvim sijamskim mačkama koje su u 19. stoljeću stigle na Zapad. Sada se čini vjerovatnim da je među tim mačkama zapravo bilo nekoliko različitih genetskih vrsta, uključujući i one koje bismo danas nazvali burmanskim i tonkinšim mačkama, kao i jednobojne čokoladne.




Početkom 20. stoljeća, Klub ljubitelja sijamskih mačaka u Engleskoj donio je odluku da će podsticati samo uzgoj plavookih sijamskih mačaka, koje su danas tipične za pasminu, a nekoliko potpuno smeđih mačaka bilo je zaboravljeno do pedesetih godina. 

Dva uzgajivača u Britaniji počela su uzgajati jednobojne smeđe mačke s čokoladnim bojama sijamskih, a ne tamnosmeđom bojom tek pristiglih burmanskih mačaka. U to su vrijeme jedine priznate inozemne vrste, osim sijamske, bile ruska plava mačka i abesinska mačka.
Prvi mačić nove boje okotio se 1952. i bilo je rezultat križanja sijamske mačke crnih oznaka (nosilac gena za čokoladno-smeđu boju) i kratkodlake crne mačke (koja je nastala križanjem mačke crnih oznaka i crne mačke). To je postao temelj nove vrstee elegantnih i gracioznih mačaka koje su u početku, 1958. godine, u Engleskoj registrirane kao kestenjasto smeđe orijentalne kratkodlake mačke.


Otprilike u isto vrijeme, par "čokoladnih" (smeđih, točnije rečeno - kestenjastosmeđih) orijentalnih mačaka stigao je u USA kako bi se tamo utemeljila vrsta, a tu su registrirane kao havana mačke. Interesantno je da nisu dobile naziv po glavnom gradu Kube, kako mnogi na prvi mah pomisle, nego po vrsti zečeva iste boje!


Vrsta je 1959. priznata u USA, ali je službeno nazvana '“havana smeđa mačka“. Engleske „kestenjaste“ mačke i dalje su se uvozile u USA i registrirale kao havana smeđe do 1973. godine, kad je CFA prihvatila orijentalnu kratkodlaku pasminu , a od tada pa nadalje, te su se uvezene mačke registrirale kao kestenjaste orijentalne kratkodlake mačke.





Kako bi zbrka postala još veća, boja orijentalne kratkodlake mačke koja se u USA zove „kestenjasta“, danas se u Engleskoj, zbunjujuće, naziva jednostavno „havana“.


Zbog toga se smeđa havana mačka razvila kao isključivo sjevernoamerička (USA) vrsta, a standardi za izložbe razlikuju se od onih u Velikoj Britaniji. U USA su uzgajivači zabranili korištenje sijamskih mačaka u programu uzgoja, pa je, zbog toga, američka mačka vrlo jača životinja, s više zaobljenim licem i nešto dužim krznom. A u Engleskoj se teži tipu tijela koje je više sijamsko, pa su zato engleske havana mačke mnogo glasnije od svojih američkih srodnika! 









U oba slučaja, mačke imaju duge noge, glavu koja je neznatno duža nego šira i ima jasan „prekid“ na nosu između ovalnih zelenih očiju. Havana mačka odista ima bogatu, tamnu boju "havana" cigara. 




Kako su se ruske plave mačke koristile u programu uzgoja havane, uveden je recesivan gen za razrijeđeno plavu boju, što je dovelo do povremene pojave nježno ljubičastih (lavanda) havana mačaka.







Nema komentara:

Objavi komentar